Chaty Antónia

Región PODPOĽANIE patrí medzi najsvojráznejšie regióny na Slovensku. Táto očarujúca podhorská krajina vyniká prírodnými zaujímavosťami, množstvom lesov, potokov a minerálnych prameňov, ale aj jedinečnou a stále živou ľudovou kultúrou. Mestá, obce Podpoľania a laznícke usadlosti rozptýlené na úpätí Poľany ponúkajú jedinečnú nedotknutú prírodu, stretnutia s tradíciami a čaro vidieckeho života.

Biosférická rezervácia Poľana má výborné podmienky na prírodný turizmus, cykloturistiku, pešiu turistiku, jazdectvo, paragliding, vyhliadkové lety a v zime lyžovanie, skialpinizmus i beh na lyžiach. Pod Poľanou zažijete nezabudnuteľnú dovolenku.

Cykloturistika
V oblasti Podpoľania je k dispozícii 320 km značených cyklotrás. Hlavnú trasu tvorí Okruh okolo Poľany v dĺžke 127 km (značený zelenou farbou), ktorý je určený predovšetkým pre horské bicykle. Okruh okolo Poľany je najrozsiahlejším projektom svojho druhu v strednej Európe. Prevedie vás malebnou prírodou Podpoľania, predstaví typické podpolianske dedinky, ktoré si do dnešného dňa zachovali svoje tradície. Zvyšné trasy tvoria úseky 4 cyklomagistrál (značených červenou farbou): RudohorskáVrchárskaNovohradskáHontianska prechádzajúcich regiónom Podpoľania. Cyklomagistrály sú zjazdné aj na cestných a trekingových bicykloch.

Turistika
Oblasť pod Poľanou je ideálna pre väčšie túry či menšie prechádzky. Obľúbeným cieľom turistických vychádzok Podpoľaním sú neobyčajné skalné bralá – pozostatky sopečnej činnosti Poľany. Sú príťažlivým tréningovým terénom aj pre skalolezcov.
Za nádherným výhľadom, ktorý Poľana ponúka treba prejsť na lúčne polianky Katrušky, odkiaľ údajne podľa starých povestí zhodil Jánošík svoju nevernú milú. Dokonca v bralách zbojníckeho tanca si hôrni mládenci ukrývali svoje poklady. Zo zbojníckeho tanca je výhľad na obrovský kráter bývalej sopky, jeho pozoruhodné lesy, bralá, ale taktiež vidieť celú podpoliansku krajinu s príznačnými lazmi, ktoré sa nachádzajú na všetkých výbežkoch Poľany. Taktiež uvidíte Kremnické vrchy, Veľkú Fatru, susedné Veporské Vrchy s rovinatou Sihlianskou planinou i nápadným Klenovským Veprom a za dobrej viditeľnosti aj hrebene, vrchy, končiare i štíty ďalších pohorí, takmer celý nízkotatranský hrebeň a ostatné zubaté končiare Vysokých Tatier.
K prírodným zaujímavostiam kraja patrí Vodopád Bystré, Bátovský balvan, Jánošíkova skala a mnohé ďalšie.

Vedeli ste o tom, že Poľana má svojich sedem divov, ktoré stojí za to navštíviť?!

My Vám ich radi predstavíme.

Vodopád Bystrého potoka

Prvý zo siedmich divov. Národná prírodná pamiatka patrí k najväčším vodopádom vo vulkanitoch Západných Karpát, pričom skalná stena presahuje výšku 23 metrov. Vodopád sa nachádza na južných svahoch Poľany, na hornom toku potoka Bystré asi 8 km severne od Hriňovej a 4 km od Chaty Antónia.

K vodopádu vedie náučný turistický chodník dolinou Bystrého potoka od rázcestia Bystré – Vrátka. Náučný chodník je dlhý približne 2,5 km a od parkoviska sa k vodopádu dostanete za necelú hodinu. K vodopádu vedie aj turistický chodník vyznačený zelenou farbou od hotela Poľana z vrchnej strany. Okolie vodopádu je príjemne upravené. Popri vodopáde vedie rebrík po ktorom sa dá vyliezť na vrchnú časť vodopádu, kde sa nachádza posedenie. Odtiaľ sa dá pokračovať v túre na Poľanu či Javorinku.
Trasa od Chaty Antónia:
http://bit.ly/2sClAxU

Sopka Poľana

Slovenská vyhasnutá treťohorná sopka – stratovulkán. Poľana sa so svojím zachovaným tvarom vulkánu s priemerom približne 20 km zaraďuje medzi najvyššie vyhasnuté sopky v Európe.

Kaľamárka

Turistická atraktivita Kaľamárka je jednou z NAJvýznamnejších prírodných lokalít v Podpoľaní. To, čo Vás v tejto lokalite očarí, je extrémne členitý reliéf, ktorý má za sebou už dlhú horolezeckú tradíciu, preto sa nazýva ako andezitová bašta športového lezenia. 

Z historického hľadiska ide o doposiaľ jedinú známu včasno-stredovekú lokalitu v južnej časti Podpoľania. Je známe, že Kaľamárka priťahovala pozornosť človeka už v praveku a ani v súčasnosti tomu nie je inak.

Okrem horolezcov sa tu ročne vystrieda aj množstvo turistov, ktorí bažia po adrenalínových zážitkoch z týchto skalných stien. Celá vrcholová plošina na Zadnej Kaľamárke je turistom voľne dostupná. Nachádza sa tam praveké hradisko – archeologická lokalita, kde môžete vidieť cisternu na vodu ako stopu po prvých obyvateľoch Kaľamárky. Pre horolezcov ponúka toto andezitové bralo dva sektory na lezenie, a to horné skaly na Zadnej Kaľamárke a dolné skaly na Prednej Kaľamárke, ktoré sú vysoké do 20 metrov a nanovo preistené borhákmi. Nachádza sa tam aj vyhliadkový bod na detviansku kotlinu a jedna z najkrajších skalkárskych ciest na Slovensku – Indián.

Na Kaľamárku je prístup autom rovno ku skalám. No oveľa lepší zážitok budete mať z Kaľamárky, ak sa sem vydáte ľahko prístupnou a dobre značenou turistickou trasou zo samotnej Detvy. Peší chodník je nenáročný s dĺžkou približne 2 km.

Z Kaľamárky sa môžete ďalej vybrať na potulky Poľanou do okolitých lokalít, ako je Boriakova skala, PR Mačinová, Kopa, Melichova skala, ale i priamo na Poľanu. Kaľamárka je prístupná v každom ročnom období a vďaka tomu môžete krásy Poľany spoznávať za horúcich letný dní, počas farebnej jesene, rozkvitnutej jari, ale i ľadovej zimy.

Trasa od Chaty Antónia

http://bit.ly/2r4ym6F

Podpoliansky folklór, tradície a povesti

REGIÓN PODPOĽANIE je zapísaný v povedomí širokej verejnosti ako svojrázny región s jedinečnou ľudovou kultúrou, zvykmi a tradíciami. Vyniká aj svojim tanečným i hudobným folklórom, ako aj zaujímavými inštrumentálnymi a vokálnymi prejavmi.

Drevené vyrezávané kríže

Predstavujú jedinečnú súčasť lokálneho kultúrneho dedičstva miest a obcí Podpoľania. Pri návšteve Podpoľania ich môžete vidieť pri cestách, na cintorínoch a na Kalvárii v Detve, kde sa nachádza Expozícia drevených vyrezávaných krížov.

Bátovský balvan

Prírodná pamiatka Bátovský balvan sa nachádza v Hrochoťskej doline. Je to 14 m vysoký a 8 m široký aglomerátový kamenný blok. Nedá sa prehliadnuť cestou z hrochotského mlyna na Kyslinky, ktoré sa nachádzajú priamo v krátery vyhasnutej sopky Poľana.

Jánošíkova skala

Prírodná pamiatka Jánošíková skala dosahuje výšku 30 metrov a dĺžku 200 metrov. Leží na okraji kaldery stratovulkánu Poľana v Hrochoťskej doline. Priamo v skalnom masíve sa nachádza „falošná“ jaskyňa Abčiná. Podľa povesti si do nej Jánošík ukrýval svoje poklady spúšťajúc sa do jaskyne za pomoci lana.